ENDERUN

Eğitim, Öğretim, Bilim ve Teknoloji Tarihi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Hayat Veren Mektuplar

E-posta Yazdır PDF

Yazar ve mütefekkir Samiha Ayverdi'nin, yatılı okulda okuyan yeğeni Fazlı Ayverdi'ye gönderdiği mektuplar ve küçük notlar Kesişim Yayınları tarafından kitaplaştırıldı

Hayat Veren MektuplarDr. Fazlı Ayverdi'nin yazdığı "Hayat Veren Mektuplar", "Ünlü yazar ve mütefekkir Samiha Ayverdi'nin yeğenine yazdığı mektuplar" üst başlığı ile Kesişim Yayınları tarafından yayınlandı. Kitapta Samiha Ayverdi'nin Fazlı Ayverdi'ye gönderdiği mektuplar ve küçük notlar ilk defa yayınlanıyor. Fazlı Ayverdi'nin kendi dilinden yaşam öyküsünün de yer aldığı kitapta, Ayverdi'nin annesini doğumdan hemen sonra kaybeden yeğenine nasıl annelik yaptığı, yatılı okuyan yeğenini nasıl mektuplarla sürekli olarak takip ettiği anlatılıyor.

BEŞ VAKTİNDE SANA DUA EDEN BİRİ VAR

Ayverdi yeğenine yazdığı mektuplara "Benim güzel oğlum" diye başlayıp, "güzel gözlerini öperim", "annen Samiha" diye bitiriyor. Bir mektubunda da "Bu gökkubbenin altında seni gönlü ile göğsüne basan ve beş vaktinde sana dua eden biri var. Allah üzüntü ve müşkül göstermesin, fakat her halükarda onun gönlüne seslenebilirsin; 'kimse duymasın' dersen duymaz, 'söyle' dersen de söyler." sözleriyle yeğenine yalnız olmadığını ve onu ne kadar sevdiğini hatırlatıyor. Annesiz ve ailesinden uzakta okuyan bir çocuğa gönderilen bu mektupların yayınlandığı kitabın adının neden "Hayat Veren Mektuplar" olduğunu tahmin etmek zor değil. Kitabın yazarı Fazlı Ayverdi ile halası Samiha Ayverdi'yi konuştuk.

devamını oku >>