ENDERUN

Eğitim, Öğretim, Bilim ve Teknoloji Tarihi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa MEDRESELER AFYONKARAHİSAR - TAŞ MEDRESE

AFYONKARAHİSAR - TAŞ MEDRESE

E-posta Yazdır PDF


Hattat Ömer KureşAfyonkarahisar Güzel Sanatlar Yaşatma Derneği başkanı hattat Ömer Kureş 35 yıldır güzel sanatlarla uğraştığını belirterek Taş Medrese’nin kendilerine verilmesini istedi. Kureş “Burası bize verilirse ikinci bir üniversite olabilir”

"Afyonkarahisar’da çok güzel eksikliğini hissettiğimiz bir noktayı dile getirmek istiyorum. 5 yıldır Güzel Sanatlar ile uğraşıyorum. 35 senedir bunun zorluklarını ve ezikliklerini hissettiğimiz için ilimizde Afyonkarahisar Güzel Sanatlar Yaşatma Derneği'ni kurduk. Sanatkar arkadaşlar ile birlikte amacımız bütün ilimizde güzel sanatlarla uğraşan arkadaşları ile bir araya getirmekti. Birlikten kuvvet doğar”

SANAT MERKEZİ OLMALI

İlimizde bir sanat merkezinin açılmasının gerekliliğine dikkat çeken Kureş “Afyonkarahisar gelişmekte olan bir şehir. Sanat merkezinin açılması ilimize çok büyük bir kazanç getirecek. Ölmek üzere olan meslekleri geri kazandıracağız. Üniversitedeki hocalar ile görüştüm. Taş Medrese’nin bize tahsis edilmesiyle birlikte yapacağımız projelerimizi anlattım. Orası 2’inci bir üniversite olabilir denildi. Ancak burayı alamıyoruz. Burası Vakıflara ait. Vakıflar İl Müdürlüğü ile görüştüm. Ama bir sonuç çıkmadı”

İLİMİZ GELİŞİYOR

Afyonkarahisar Belediye Başkanı ile görüştüklerini söyleyen Afyonkarahisar Güzel Sanatlar Yaşatma Derneği Başkanı Hattat Ustası Ömer Kureş “Amacımız bütün Güzel Sanatları ve El Sanatları ile uğraşanları bir araya toplayıp daha güzel eserleri sergilemek. Bilindiği gibi İlimiz gelişmekte olan bir şehir. Oteller ve büyük binalar yapıldığı zaman oralarının dekorasyonu olacak yani bu sanat merkezinde oralara cevap verecek işler yapabilmeliyiz.” dedi.

MEDRESE’Yİ İNCİ YAPARIZ

“Afyonkarahisar’ımızı dünyaya tanıtmak istiyoruz” diyen Kureş “Sanatsal gençler yetiştirmek istiyoruz. Burası halka ve öğrenmek isteyenlere açık olacak. Şuanda 70 sanatsever burasının açılmasını istiyor. Sanat Merkezinin açılması İlimize büyük bir kazanç getirecek. İstanbul’da meslek edindirme merkezi var herkes bir çatı altında toplamış halk sanatçısı resim sanatçısı gençlere belge veriliyor. Buradada meslek edindirme kursu olabilir. Afyonkarahisar’da güzel eserleri daha ön plana çıkartabiliriz. Buna ihtiyacımız var. Taş Medrese’yi bize tahsis ederlerse Afyonkarahisar’ın incisi yaparız.”

AGC BAYRAM GAZETESİ

 


AKADEMİK KURULUŞLAR