ENDERUN

Eğitim, Öğretim, Bilim ve Teknoloji Tarihi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Sâmiha Ayverdi Anıldı

E-posta Yazdır PDF

Sâmiha Ayverdi Anıldı

Ünlü Türk mütefekkiri ve mutasavvıfı, yazar Sâmiha Ayverdi (ö.1993) ölümünün yıldönümünde anıldı.

İrili ufaklı 40’a yakın eseri miras bırakan yazarımız, ölümünün yıldönümünde, eserleri, fikirleri ve hayatından kesitler ile anıldı.

Sâmiha Ayverdi Kimdir?

1978’de Türkiye Millî Kültür Vakfı Armağanı; 1984’te Millî Kültür Vakfı tarafından verilen Türk Millî Kültürüne Hizmet Şeref Armağanı; 1985’de Yeryüzünde Birkaç Adım isimli eseri nedeniyle Boğaziçi Yayınları tarafından Boğaziçi Başarı Ödülü almıştır. 26 Nisan 1986’da, Türk Edebiyat Vakfı tarafından kendisine "Millî Sanata Hizmetleri" den ötürü bir plaket sunulmuştur. 1988 yılında yayınlanan “Hey Gidi Günler Hey” isimli eseri nedeniyle, Türkiye Yazarlar Birliği'nce kendisine Yılın Dil Ödülü verilmiştir. 1990'da Başbakanlık aile araştırma kurumu kendisine bir şükran plaketi sunmuştur. 1992 yılında Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'nce (İLESAM) verilen Üstün Hizmet Ödülü'nü almıştır.

Sâmiha Ayverdi, Kubbealtı Cemiyeti (1970) ve Vakfı’nın (1978) kurucu üyesidir. Ayrıca, İstanbul Fetih Cemiyeti, İstanbul ve Yahya Kemal Enstitülerinde faal üyeliklerde bulunmuş, 1966'da Türk Ev Kadınları Derneği'nin (Türk Kadınları Kültür Derneği) kuruluşuna ön ayak olmuştur.

Ümraniye Belediyesi, Kütüphane Müdürlüğüne bağlı Sâmiha Ayverdi BilgiEvi bu yılki etkinliğe Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi birlikte katılım gösterdiler.

 

SÂMİHA AYVERDİ’Yİ (VEFA) ANMA PROGRAMI

Sâmiha Ayverdi BilgiEvi ve Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi ortaklaşa yaptıkları bir program ile anma etkinliği düzenlediler. Etkinliğe Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi ev sahipliği yaptı. Programa Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Temsilcileri de katılım gösterdiler.

Programda okul öğrencilerinin hazırladığı video, slayt sunumlarına ilaveten Bilgievi öğrencilerimiz,  "Ne Dediler" başlığı altında yazar hakkında ünlü isimlerin düşüncelerini ve "Hancı" kitabından "Vasiyetinden" i sundular.

Okul öğrencileri Yazar’ın kitaplarından kısa kısa bahsedip Sâmiha Ayverdi’yi komşularının dilinden anlattılar. Ne kadar yardımsever ve cömert olduğundan, yağmurlu ve soğuk günlerde sokak satıcılarına yiyecek ve içecek ikramında bulunduğundan bahsedildi. Hatta evde olmadığı günlerde evinin anahtarını bırakırmış ki üşüyen olursa ısınsın, kendisine yiyecek ve içecek alabilsin diye... Yine yazar Sâmiha Ayverdi bağlamında ağaç sevginden de bahsedildi.

Program sonunda, programa renk katan Ümraniye Belediyesine, Bilge Çocuklara ve bizlere teşekkür ettiler. Bilge Çocukların hazırlamış oldukları programı çok beğendiklerini vurgulayarak en kısa zamanda ziyarete gelmek istediklerini belirttiler.

Program vedalaşmalar sonrasına sona erdi.

http://www.bilgievi.gen.tr/frmContent.aspx?ContentID=10530